Tablet PC

Tablet PC

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte normal bilgisayarların kullanım oranları da oldukça düştü. Artık insanlar normal bilgisayar yerine mobil cihazlara ve tabletlere yönelmiş durumdalar. Eğer sizde bir tablete ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız önerilerimizi göz önüne alarak seçiminizi yapabilirsiniz. Tablet seçiminde bazı hususlar üzerinde durarak verdiğiniz paranın hakkını tam anlamıyla alabileceksiniz.

Nasıl Bir Tablet Almalı, Tablet Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bu sorunun cevabını mutlaka kendinize tablet almaya karar verdikten sonra sormuşsunuzdur. Şimdi biz sizlere nasıl bir tablet alacağınızı adım adım anlatacağız. Tablet fiyatları oldukça değişkenlik göstermektedir. Bu değişimlerin nedeni de, cihazda yer alan işlemci ve hafıza gibi çeşitli donanımlar dır. Normal bir bilgisayar alırken donanımlarına nasıl dikkat ediyorsanız tablet alırken de aynı titizlikte dikkatli davranmanız önem taşır. Seçiminizi gerçekleştireceğiniz sırada mutlaka oyun için mi, yoksa iş amacıyla mı kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Eğer oyun amacıyla bir tablet alıyorsanız grafik özelliklerinin üzerinde durmanız gerekir. Oyun fazla oynamayacak, iş amacıyla alacaksanız da işlemci ve bellek boyutlarına önem veriniz. Cep telefonlarının en büyük sorunu olan şarj problemi tabletlerde de bulunmaktadır. Tablet ekranının cep telefonuna göre biraz daha büyük olması, bu problemi biraz daha ön plana çıkartmaktadır.

Adım 1: Tablet Pc için uygun işletim Sistemi Seçimi : Bu adımda vereceğiniz karar aslında alacağınız tabletin ne olacağı konusunda net bilgileri ortaya çıkartıyor olacaktır. Tabletler Android, iOS, Windows gibi çeşitli işletim sistemleriyle sunulmaktadır. iOS cihazları kullanmayı seviyorsanız, iOS tercih yapmayı da düşünüyorsanız iPad almak zorundasınız. iOS işletim sistemi yalnızca Apple markasının üretmiş olduğu cihazlarda bulunmaktadır.iOS tarafında seçim alanınız çok kısıtlı iken Windows seçmeniz halinde seçim şansı biraz daha genişliyor. Windows’un pek fazla popüler olmayışı seçenek sayısını beklentilerinizin altında kalabilir. Windows üretici markalardan seçim yapmaya kesin kararlıysanız, diğer Windows işletim sistemli tabletler ile özelliklerini kıyaslayarak seçiminize devam etmelisiniz.İşletim sisteminde belki de en fazla seçenek hakkını size Android tanıyacaktır. Ülkemizde satışa sunulan tabletlerin büyük çoğunluğu Android işletim sistemiyle gelmektedir. Popüler birçok marka bu işletim sistemini kullanıyor. Android Google tarafından geliştirilmiş olan açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Bundan dolayı da markaların kullanım oranı artıyor.Bahsetmiş olduğumuz 3 işletim sistemi dışında Ubuntu gibi çeşitli işletim sistemleri de bulunmaktadır. Bu işletim sistemlerinin kullanım kitlesi çok düşük olması sebebiyle pek fazla bahsetmeyeceğiz.

Adım 2: Tablet Pc de Uygulama İmkanı: İşletim sisteminin kullanım imkanlarına bir şekilde alışırsınız, burada en önemli nokta uygulama imkanıdır. iOS ve Android bu konuda sizi tatmin edecektir diye düşünüyoruz. Bahsetmiş olduğumuz iki işletim sisteminin App Store ve Google Play olarak mağazalarında sunduğu uygulamalar, sizin çok fazla ihtiyacınızı bol seçenek ile çözecektir. App Store’da uygulama yayınlamak Google Play’e oranla biraz daha zordur. Bundan dolayı da kalite olarak App Store’un biraz daha üst düzey uygulamalar yayınladığını açıkça belirtebiliriz. Uygulama problemleriyle uğraşmak istemiyorsanız, fazla seçeneğe ihtiyaç duymadan işinizi görecek uygulamayı keşfetmeyi düşünüyorsanız iOS en doğru tercih haline gelecektir.Unutmayınız ki iOS işletim sistemi size Android’in sunmuş olduğu esnek kullanımı sağlamayacaktır.

Adım 3: Boyutlara Karar Vermek: Tablet seçeneği sırasında oldukça fazla boyut seçeneği göreceksiniz. Bu seçenekler arasından size en uygun olanı belirlemeniz gerekiyor. Taşıma sırasında büyük boyutlu tabletlerde sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız biraz daha ufak tabletlere yönelmeniz en doğru karar olacaktır. Taşıma sorun değilse de, büyük bir tablet seçebilirsiniz. 7 inç, 10.1 inç, 8 inç gibi çeşitli boyutlardan size uygun tablet tercihinizi yapınız.Ekran boyutunun batarya süresine büyük etki sağladığını aklınızdan çıkartmayınız. Bataryanın boyutunu ve ekranın boyutunu kıyaslayıp doğru tercih yapmaya çalışınız. Bunları göz önüne almanız sonradan pişmanlık yaşamanızın önüne geçecektir.

Adım 4: Performans ve Hafıza Seçimi: Tabletlerde çok farklı birçok işletim sistemi kullanılıyor. Bundan dolayı da kafanız karışmaya başlayabilir. Eğer performans sizin için vazgeçilmezler arasında yer alıyorsa, çoklu işlemciye sahip modellere yoğunlaşıp tercihinizi yapınız. İş için kullanılacak olan tabletlerde genellikle 1 Ghz. Üzerindeki işlemci yeterli performansı sergiliyor. Tutacağınız veri oranına göre hafızaya da dikkat etmeyi ihmal etmeyiniz. Dahili hafızanız ne kadar büyük olursa, o kadar fazla veriyi depolayabilirsiniz. Cihazınızın belleğinizin bir kısmını sistem için alacağını da göz önüne alınız. Onu da hesaba katarak tercihinizi yapmalısınız. Eğer cihazınız harici hafıza kartı destekliyorsa biraz daha şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Harici hafıza kartı sayesinde cihazın hafızasını genişletme imkanını elde edersiniz.

Adım 5: Bağlantı İmkanları: Tablet seçiminde çoğu kişi bağlantı imkanlarına pek fazla önem vermemektedir. Eğer siz de bunların arasında yer alıyorsanız hatanızdan hızlıca dönüş yapmanız gerekiyor. Tabletleri incelediğinizde çoğunluğunun Wi-Fi desteği sunduğunu görürsünüz. Ama siz gene de cihazınızın Wi-Fi özelliği barındırdığına dikkat ediniz. Eğer cihazınızda Wi-Fi imkanı olmazsa modemlerden internete bağlanma imkanı elde edemezsiniz. Wi-Fi sizi sınırlı bir şekilde internete bağlayacaktır. Her an internetinizin bulunması gerektiğini düşünüyorsanız da, 3G özelliği barındıran tabletlere yönelebilirsiniz. Bu tabletler normal tabletlere oranla biraz daha fiyat farkı barındırmaktadır. Bu fiyat farkını göz ardı edip 3G özelliğine sahip tablet alırsanız, mobil hattınızı takarak mobil veri ile internet bağlantısı sağlayabilirsiniz. Mobil veri sayesinde yolda, evde, işte her yerde internete kolayca girebileceksiniz. Wi-Fi ağı arama derdi yaşamayacaksınız.

Adım 6: Tablet Pc için Kamera Performansı ne olmalı?: Bazı insanlar fotoğraf çekmeyi çok severken, bazıları da fotoğraf çekmeyi sevmezler. Sizin bu konuda hangi grupta yer aldığınız önem taşıyor. Eğer fotoğrafsız yaşayamam, sürekli fotoğraf çekmek istiyorum diyorsanız tabletinizin kamerasına dikkat ediniz. Tabletinizde bulunan kameranın kalitesini de göz önüne alırsanız çektiğiniz resimlerde pişmanlık yaşamazsınız. 720p ve 1080p kalitesinde çekim yapabilen tabletlere de göz atarsanız, oldukça kaliteli görüntülere sahip olabilirsiniz.Tabletin fiyatına aslına bakıldığında kameranın çok fazla etki etmediğini söyleyebiliriz. Doğru seçimler yapmanız yüksek kamera kalitesine sahip bir tableti çok uyguna satın almanız sonucunu ortaya çıkartabilir.

Sonuç: Tablet Pc Fiyatları: Tüm bu adımlardan bahsederken fiyat konusuna değinmedik. Çünkü fiyatlar işlemci, hafıza, 3G gibi çeşitli özelliklere göre oldukça fazla değişkenlik gösteriyor. Seçiminiz sırasında sizlere bazı fiyat belirleme tavsiyeleri sunacağız. Bu tavsiyelere uyarak bütçenizi belirlerseniz tercihiniz sizi uzun süre mutlu edecektir.Bütçenize uygun tabletler seçmeye özen gösterin. Bütçenizden fazla fiyata sahip cihazlar satın almanız halinde, borcunu öderken pişmanlık duygusu yaşayabilirsiniz. Bunu yaşamamak için her zaman bütçenize uygun seçimler önem taşır. Cihazı uzun süre kullanacağınızı unutmayınız. Yalnızca birkaç günü değil, birkaç yılı planlayarak özellik seçiminizi yapınız. Bir süre geçtikten sonra ortaya çıkacak özellik yetersizliği sorununu da ortadan kaldırmış olacaksınız. Yazımızda en fazla üstünde durduğumuz konulardan bir tanesi batarya olmuştu. Biliyoruz ki bir çok kişinin probleminin en başında batarya geliyor. Sizin de probleminizin batarya olmaması için seçiminizi yaparken batarya boyutuna dikkat ediniz. Bataryanız ne kadar büyük olursa o kadar fazla kullanım süresi alırsınız. Bataryanın büyüklüğüne dikkat ederken, ekranın büyüklüğünü de göz ardı etmeyiniz. Ekran büyüdükçe batarya kullanım oranı artacaktır

Apple iPad Air 2 128GB Wi-Fi Uzay Grisi MGTX2TU/A Tablet Tablet PC

1,799.04 TL

Apple iPad Air 2 128GB Wi-Fi Uzay Grisi MGTX2TU/A Tablet en ucuz 1799.04 TL 0 adet fiyat

Apple iPad Air 2 32GB Wi-Fi Altın Sarısı MNV72TU/A Tablet Tablet PC

1,594.00 TL

Apple iPad Air 2 32GB Wi-Fi Altın Sarısı MNV72TU/A Tablet en ucuz 1594.00 TL 0 adet fiyat

Samsung Galaxy Tab 3 Lite SM-T116 Tablet Tablet PC

749.00 TL

Samsung Galaxy Tab 3 Lite SM-T116 Tablet en ucuz 749.00 TL 2 adet fiyat

Kawai WA-9232 Tablet Tablet PC

358.40 TL

Kawai WA-9232 Tablet en ucuz 358.40 TL 0 adet fiyat

Casper VIA S8 Tablet Tablet PC

496.60 TL

Casper VIA S8 Tablet en ucuz 496.60 TL 2 adet fiyat

Apple iPad Air 2 32GB Wi-Fi Uzay Grisi MNV22TU/A Tablet Tablet PC

1,594.90 TL

Apple iPad Air 2 32GB Wi-Fi Uzay Grisi MNV22TU/A Tablet en ucuz 1594.90 TL 0 adet fiyat

Samsung SM-P580 Tablet Tablet PC

1,349.00 TL

Samsung SM-P580 Tablet en ucuz 1349.00 TL 13 adet fiyat

Apple iPad Mini Retina 32GB Wi-Fi Uzay Grisi ME277TU/A Tablet Tablet PC

1,199.00 TL

Apple iPad Mini Retina 32GB Wi-Fi Uzay Grisi ME277TU/A Tablet en ucuz 1199.00 TL 0 adet fiyat

Powerway DRN-X500 Tablet Tablet PC

227.66 TL

Powerway DRN-X500 Tablet en ucuz 227.66 TL 7 adet fiyat

Casper VIA S7 Tablet Tablet PC

318.00 TL

Casper VIA S7 Tablet en ucuz 318.00 TL 0 adet fiyat

Vestel V TAB 7010 Tablet Tablet PC

325.00 TL

Vestel V TAB 7010 Tablet en ucuz 325.00 TL 1 adet fiyat

Samsung Galaxy Tab A SM-T350 Tablet Tablet PC

729.00 TL

Samsung Galaxy Tab A SM-T350 Tablet en ucuz 729.00 TL 0 adet fiyat

Samsung SM-T280 Tablet Tablet PC

559.00 TL

Samsung SM-T280 Tablet en ucuz 559.00 TL 19 adet fiyat

Samsung Galaxy Tab E SM-T560 Tablet Tablet PC

799.00 TL

Samsung Galaxy Tab E SM-T560 Tablet en ucuz 799.00 TL 18 adet fiyat

Alcatel Pixi 4 Tablet Tablet PC

287.00 TL

Alcatel Pixi 4 Tablet en ucuz 287.00 TL 12 adet fiyat

Samsung Galaxy Tab 3 Lite SM-T113 Tablet Tablet PC

489.00 TL

Samsung Galaxy Tab 3 Lite SM-T113 Tablet en ucuz 489.00 TL 29 adet fiyat

Dark EvoPad M7440 Tablet PC

291.90 TL

Dark EvoPad M7440 en ucuz 291.90 TL 0 adet fiyat

Lenovo Tab 2 ZA000014TR Tablet PC

657.76 TL

Lenovo Tab 2 ZA000014TR en ucuz 657.76 TL 1 adet fiyat

Piranha Premium M Tab 7.0 Tablet PC

179.01 TL

Piranha Premium M Tab 7.0 en ucuz 179.01 TL 1 adet fiyat

Piranha Intel Tab 9001 Tablet PC

249.00 TL

Piranha Intel Tab 9001 en ucuz 249.00 TL 1 adet fiyat

Escort ES9732G Tablet PC

498.99 TL

Escort ES9732G en ucuz 498.99 TL 1 adet fiyat

Apple iPad Pro 128GB WiFi+4G Tablet PC

4,079.00 TL

Apple iPad Pro 128GB WiFi+4G en ucuz 4079.00 TL 1 adet fiyat

Dell Venue 11 CA43TV11P9JFEMEAMB Tablet PC

3,545.70 TL

Dell Venue 11 CA43TV11P9JFEMEAMB en ucuz 3545.70 TL 1 adet fiyat

Polypad Q7 7" Tablet PC

199.00 TL

Polypad Q7 7" en ucuz 199.00 TL 1 adet fiyat

Ezcool X5 10.1 Tablet PC

246.51 TL

Ezcool X5 10.1 en ucuz 246.51 TL 1 adet fiyat

Asus Zenpad Z170C-1B029A Tablet PC

362.14 TL

Asus Zenpad Z170C-1B029A en ucuz 362.14 TL 1 adet fiyat

Apple iPad Mini 64GB Tablet PC

1,099.00 TL

Apple iPad Mini 64GB en ucuz 1099.00 TL 1 adet fiyat

Casper Via T28M Tablet PC

349.00 TL

Casper Via T28M en ucuz 349.00 TL 1 adet fiyat

Polypad Q8 Turbo Tablet PC

349.00 TL

Polypad Q8 Turbo en ucuz 349.00 TL 1 adet fiyat

Asus Memopad ME173XX-1A004A Tablet PC

349.00 TL

Asus Memopad ME173XX-1A004A en ucuz 349.00 TL 1 adet fiyat

Tablet PC İçin Yapılan Bazı Yorumlar

Ben bu tabletten kızıma karne günü hediyesi olarak almıştım. Bir kere dahi düzgün kullanamadık 4 kere servise goturdum taa mahmut bey de servisleri var hic bir faydası olmadı param çöpe gitti. Haram olsun verdiğim para

Iyi hemde iyi oti iste

Merhaba;
S Pen özelliği var mı? Resimde gözüküyor, teknik özelliklerde yazmıyor

valla ben çok sevdim

çok pahalı be arkdaşlar